faruk erdemir
faruk  erdemir
10 Temmuz 2014 Perşembe
ilkbilisim@gmail.com
Ege’nin iki yakasının belgesellerini öğrenciler çekiyor

İki yakanın öğrencileri, birbirlerinin kültürünü belgesel filmler çekerek öğreniyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sinema ve Dijital Medya Bölümü ile Midilli’deki Aegean Üniversity Kültürel Teknoloji ve İletişim Bölümü öğrencilerinin buluştuğu belgesel yaz okulunda, İzmir ve Midilli’nin yaşayan kültür öğeleri kısa filmlere konu oluyor.

İEÜ İletişim Fakültesi’nde belgesel yapım teknikleri üzerine eğitimini tamamlayan ve İzmir’de dört kısa belgesele imza atan 14 öğrenci, Midilli sokaklarında kültür dokularının peşinde koşuyor.

Etkinlik hakkında bilgi veren İEÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Ebru Uzunoğlu, iki yakanın öğrencilerinin biraraya geldiği yaz okulunda, yerel temaların incelendiğini belirterek, “Eğitimler, üniversitemiz İletişim Fakültesi bünyesinde uluslararası alanda deneyimli eğitmenler ve profesyoneller eşliğinde verildi. İEÜ Sinema ve Dijital Medya Öğretim Elemanı Andreas Treske, İzmir ve Midilli’den katılan 14 öğrencimize belgesel yapım teknikleri hakkında bilgiler aktardı. Öğrencilerimiz, projenin ilk etabında İzmir sokaklarında kendi kısa belgesel filmlerini üretme imkânı yakaladı.” dedi.

Öğrencilerin, her iki ülkede de yerel ve bölgesel temaları araştırarak konseptler geliştirdiğini ifade eden Dekan Uzunoğlu, 14 öğrencinin küçük gruplar halinde İzmir yaşamına ilişkin kısa belgesel filmler çektiğini kaydetti. Uzunoğlu, “Öğrencilerimiz marangozluk, Kadifekale, Atatürk, İzmir’de yaşayan insanların birbirleriyle iletişimi, Kemeraltı’nda kostüm tasarımı üzerine kısa belgeseller hazırladı. Şimdi de Midilli’de, bu adanın halkına ilişkin ayrıntılar peşinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Fragmanlar üreten ve çalışmalarını kamerayla çekip kurgulayan öğrencilerimiz farklı bir deneyim yaşadı.

İki yakanın birbirine benzer kültürlerine tanık oldular ve bunları belgelendiriyorlar.” diye konuştu.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
Facebookta bizi bulun
Mutluluğu tatmanın tek çaresi, onu paylaşmaktır. Sevgiliye Güzel Sözler